Противоречиви реакции по въпроса със Сирия


В Съвета за сигурност на ООН започна спешното заседание във връзка със ситуацията в Сирия и по-специално в Алепо, предаде Франс прес. Малко преди началото на заседанието френският външен министър Жан-Марк Еро каза, че Русия и Иран ще се окажат съучастници във военни престъпления, ако продължат да наливат масло в огъня в Сирия, предаде Ройтерс. […]

В Съвета за сигурност на ООН започна спешното заседание във връзка със ситуацията в Сирия и по-специално в Алепо, предаде Франс прес.

Малко преди началото на заседанието френският външен министър Жан-Марк Еро каза, че Русия и Иран ще се окажат съучастници във военни престъпления, ако продължат да наливат масло в огъня в Сирия, предаде Ройтерс.

Той добави, че военните престъпления, извършвани в Алепо, не трябва да останат ненаказани, допълва Франс прес.

Заседанието беше свикано от САЩ, Франция и Великобритания, които искат да упражнят натиск върху Русия и индиректно върху сирийския режим посредством Москва, за да поднови той прекратяването на огъня, предвидено в руско-американския план за Сирия, припомня Франс прес.

На заседанието постоянният представител на Франция в Съвета за сигурност Франсоа Делатр обвини сирийския режим и неговия руски съюзник, че търсят военно решение на кризата в Сирия и че използват преговорите като „димна завеса“.

Той каза, че Франция настоява за незабавно прилагане на американо-руското споразумение за Сирия, като това прилагане трябва да започне от Алепо.

Делатр сравни престъпленията, извършвани в Алепо, с тези в Сараево по време на войната в Босна или с тези в Герника по време на испанската война, предаде Франс прес.

Припомнете си нашата галерия: Ужасът от войната – 23 кадъра преди и след в Алепо

Британският посланик в ООН Матю Райкрофт пък разкритикува крещящите нарушения на международното право, които се извършват в Алепо.

Той спомена и за възможност да се сезира Международния наказателен съд. Райкрофт каза, че американо-руските преговори приближават към края си и каза, че Съветът за сигурност трябва да поеме нещата в свои ръце и да се обедини за решително действие, предаде Франс прес. Той обвини Русия, че е съучастник на сирийското правителство в извършването на военни престъпления в Сирия, допълва Ройтерс.

Американският постоянен представител Саманта Пауър пък каза, че руските действия в Сирия са варварство, а не контратероризъм, предаде Ройтерс.

Тя допълни, че САЩ със всички средства ще се опитат да постигнат възстановяването на режима на прекратяване на огъня в Сирия, предаде ТАСС.

Пауър каза, че мирното уреждане на конфликта в Сирия е невъзможно, ако Русия е настроена да продължава войната. Тя каза, че за последната седмица САЩ са участвали на две министерски срещи за Сирия, на които Русия е говорила едно, а после е правила друго.

Специалният пратеник за Сирия на ООН Стафан де Мистура пък каза, че е убеден, че ситуацията в Сирия може да бъде преобърната и обяви, че няма да се оттегля от поста си, предаде Ройтерс.

Той обвини Сирия, че извършва безпрецедентно военно насилие срещу цивилни в Алепо, предаде Асошиейтед прес. Де Мистура каза, че обявената от сирийските военни офанзива в Алепо е довела до едни от най-лошите моменти в петгодишната война в Сирия с десетки въздушни удари срещу жилищни квартали и сгради, причинили смъртта на много цивилни хора. Де Мистура заяви, че офанзивата е насочена срещу цивилни и че при нея се използват модерни оръжия, в това число възпламеняеми устройства, което е равносилно на военни престъпления.

Де Мистура обяви, че руско-американските преговори в кулоарите на Общото събрание на ООН не са съживили прекратяването на огъня и че офанзивата е оставила 2 милиона души в Алепо без вода. Той призова за незабавно прекратяване на огъня, за доставка на хуманитарна помощ и за евакуиране на болните и ранените, които са в тежко състояние, нуждаещи се от спешни грижи.

Руският постоянен представител в Съвета за сигурност Виталий Чуркин пък заяви, че постигането на мир в Сирия е почти невъзможна задача сега, предаде Ройтерс.

Той каза, че Русия повече няма да се съгласява на едностранни стъпки за прекратяване на огъня, предаде ТАСС.

Чуркин обвини САЩ, че не правят нищо за разграничаване в Сирия на опозиционери от терористи.


VESTI.bg

Отбелязано с:  

Кървавата бавачка: Отмъстих на Путин за ударите в Сирия


Жената, задържана по подозрения, че е обезглавила дете в Москва, чиято глава после размахваше пред московска метростанция, твърди, че е извършила това престъпление, за да отмъсти за мюсюлманите, убити от руските въздушни удари в Сирия, предаде Ройтерс. Тези твърдения жената прави във видеокадри, качени в интернет днес и разпространени от няколко влиятелни руски блогъри. Кадрите […]

Жената, задържана по подозрения, че е обезглавила дете в Москва, чиято глава после размахваше пред московска метростанция, твърди, че е извършила това престъпление, за да отмъсти за мюсюлманите, убити от руските въздушни удари в Сирия, предаде Ройтерс.

Тези твърдения жената прави във видеокадри, качени в интернет днес и разпространени от няколко влиятелни руски блогъри.

Кадрите са вероятно част от обясненията на Гюлчехра Бобокулова, мюсюлманка от Узбекистан, дадени вчера пред журналисти от руски телевизионни канали в сградата на московски съд, където имаше съдебно заседание срещу нея. Руските държавни телевизии обаче са предпочели да не излъчат детайлните обяснения на Бобокулова.

„Отмъстих си за онези, които проливат кръв. Путин проля кръв, самолетите извършиха бомбардировки. Защо мюсюлманите са убивани? Та те също искат да живеят“, казва жената.

В понеделник Бобокулова се появи пред московска метростанция, носейки главичката на 4-годишно момиче. Тогава тя извика Аллах е велик и размаха отрязаната глава. После говори срещу демокрацията, заплашваше, че ще се самовзриви, казваше, че е терористка.

Полицията я повали на земята и у нея не беше намерено взривно устройство. Жената е била детегледачка на детето, чиято глава носеше. Предполага се, че тя го е убила и обезглавила в дома му, след като родителите му и братчето му са излезли, после е подпалила жилището и е избягала с главата.

Руските медии нарекоха жената Кървавата бавачка. Разследващите бързо излязоха с хипотезата, че Бобокулова е психически болна и не казаха изобщо, че я подозират в тероризъм. Вчера, когато се яви в съда, бавачката каза пред репортери, че Аллах й наредил да извърши това зловещо престъпление.

Сега в новопоявилия се запис, жената казва, че е искала да замине за Сирия, но нямала пари да го направи.

Засега руският Следствен комитет не е коментирал новите информации във връзка с бавачка-убийца.
 


VESTI.bg

Отбелязано с:  

„Даеш“ е убила 2000 цивилни в Сирия за 18 месеца


Джихадистката групировка „Даеш“ („Ислямска държава“, ИД – бел.ред.) е избила 2000 цивилни в Сирия, откакто обяви създаването на халифат преди 18 месеца, съобщи Сирийският център за наблюдение на правата на човека (СЦНПЧ), цитиран от ДПА. Близо половината от тях, около 930, са били от племето шуайтат, въстанало срещу властта на групировката, след като тя превзе неговите […]

Джихадистката групировка „Даеш“ („Ислямска държава“, ИД – бел.ред.) е избила 2000 цивилни в Сирия, откакто обяви създаването на халифат преди 18 месеца, съобщи Сирийският център за наблюдение на правата на човека (СЦНПЧ), цитиран от ДПА.

Близо половината от тях, около 930, са били от племето шуайтат, въстанало срещу властта на групировката, след като тя превзе неговите земи в Източна Сирия миналата година.

Джихадистката групировка е избила 420 свои членове, предимно чуждестранни бойци, по обвинения в шпионаж или за опит за дезертьорство.

„Даеш“ е убила още над 1000 войници и представители на проправителствени милиции, както и 253 бунтовници, съобщи базираната във Великобритания неправителствена организация.  


VESTI.bg

Отбелязано с:  

Ройтерс: Путин постигна целите си в Сирия


Три месеца след началото на военната намеса в Сирия, руският президент Владимир Путин е постигнал целите си за стабилизиране на правителството на Асад и тъй като разходите са относително ниски, може да поддържа военните операции на настоящото ниво в продължение на години, заявяват официални лица от Пентагона. Тази оценка идва на фона на публичните твърдения […]

Три месеца след началото на военната намеса в Сирия, руският президент Владимир Путин е постигнал целите си за стабилизиране на правителството на Асад и тъй като разходите са относително ниски, може да поддържа военните операции на настоящото ниво в продължение на години, заявяват официални лица от Пентагона.

Тази оценка идва на фона на публичните твърдения на президента на САЩ Барак Обама, че Путин е предприел една зле замислена мисия в подкрепа на сирийския лидер Башар Асад, която най-вероятно ще се провали.

„Мисля, че е безспорно, че режимът на Асад, с руска военна подкрепа, е в по-безопасна позиция, отколкото беше преди”, заявява високопоставен представител на Пентагона, пожелал анонимност.

Пет други американски официални лица, интервюирани от Ройтерс са съгласни, че руската мисия е успешна досега и разходите за нея са относително ниски.

Русия понесе минимални жертви и въпреки вътрешните фискални проблеми с лекота, покрива разходите по операцията в Сирия, които според анализатори възлизат на 1-2 млрд. долара за година и са малка част от редовния бюджет на руското министерство на отбраната, възлизащ на 54 млрд. долара.


VESTI.bg

Отбелязано с: