Какъв цвят е роклята и защо хората я виждат различно?


В последните дни снимката на една рокля буквално заля социалните мрежи и се превърна в повод за сериозен спор между потребителите. За какво спорят? За цвета! И не, тук не става дума дали цветът е хубав, или не. Оказва се, че хората просто я виждат по различен начин. Част от потребителите виждат роклята с бели […]

В последните дни снимката на една рокля буквално заля социалните мрежи и се превърна в повод за сериозен спор между потребителите. За какво спорят? За цвета! И не, тук не става дума дали цветът е хубав, или не.

Оказва се, че хората просто я виждат по различен начин.

Част от потребителите виждат роклята с бели и златисти ивици, но други се кълнат, че роклята е със сини и черни ивици.

Така снимката на роклята се превърна в нещо доста по-голямо от обикновен спор в социалната мрежа. Превърна се в тема за анализ на специалисти – за човешката биология, за зрението и за това как мозъкът ни е еволюирал, за да разпознава различните цветове в огряната от слънчева светлина планета Земя.

Всичко започва с публикация в „Тъмблър“. Момиче качва снимката и призовава потребителите за помощ, тъй като с приятелите ѝ не могат да стигнат до съгласие по темата за цвета на дрехата.

Вайс“ се свърза със специалиста по цветно зрение д-р Джей Нейц – от университета във Вашингтон. Експертът предлага няколко теории по въпроса защо хората виждат цвета на роклята различно, но не може напълно да обясни случая.

Едно от предположенията на учения е цветно осветление в помещението, където е снимана роклята.

Цветно осветяване може да промени начина, по който мозъкът ни възприема цветовете, обяснява Нейц.

Той дава за пример червена кола, която може да ни се стори бяла, ако е осветена само от светлините на спирачките (те също са червени). Ученият разказва, че той самият е обърквал цвета на старата си червена кола. „Бях паркирал на една улица и вървях обратно към колата си. Тогава човекът, който беше спрял пред мен, натисна спирачките си и на мен вече собствената ми кола ми изглеждаше бяла“.

Момичето, което публикува снимката в „Тъмблър“, признава, че е видяла на живо роклята и казва, че истинският ѝ цвят е синьо и черно. Според Нейц е възможно снимката да е направена на синкава светлина, която може направи роклята да изглежда бяла за човешкото око.

Това обаче не обяснява защо едни хора я виждат по един начин, а други – по коренно различен.

„Снимката най-вероятно е заснета в помещения със синкава светлина, което кара мозъка ни да мисли, че роклята в действителност е бяла. Това обяснение е логично. Не е логично обаче защо мозъкът на едни хора възприема дрехата като синя, а на други като бяла“, казва д-р Нейц, който подробно е изучавал темата за зрението и различните възприятия на човешкия мозък при индивидите.

„Реално вие виждате по-различно от човека до вас. Но тук става дума за прекалено огромна разлика“, казва д-р Нейц пред „Вайс“.

„Сега ще прекарам остатъка от живота си в търсене на отговор по темата. Мислех си, че ще намеря лек за слепотата, но явно няма да стане“, шегува се специалистът.

Неврологът Бевил Конуей от колежа Уелсли, Масачузец, е съгласен с д-р Джей Нейц, че отговорът може да има връзка със светлината, но обяснява още:

„Докато гледате снимката, мозъкът ви се опитва да се разграничи от представата за цветовете, която имаме заради дневната светлина и светлосенките“, обяснява Конуей пред „Уайърд“.

„Така хората или изключват синьото си – и виждат бяло и златно, или пък изключват златистото – и виждат синьо и черно“, допълва още специалистът.

Тук може би става въпрос за оптическа измама. Доказателство е, че някои хора, които първоначално са виждали роклята като бяла и златна, по-късно започват да я виждат с черни и сини ивици. Това се случва, след като потребителите видят оригинала на роклята (ето го тук), която действително е тъмна. Мозъкът ни явно приема, че в началото сме се заблудили и променя представата ни за цвета на роклята.

Ето още един пример за оптическа илюзия:

Струва ви се, че квадратче „А“ и квадратче „В“ са с противоположни цветове. Оказва се обаче, че техният цвят е абсолютно еднакъв, но мозъкът ни ги вижда като различни.

Това е илюзията на Аделсон – цветът е идентичен, очите ни лъжат.

Известната и изумителна илюзия е създадена от Едуард Аделсон – професор по мозъчни и когнитивни науки в МИТ. Той обяснява, че причината за тази илюзия се дължи на няколко неща:

– Мозъкът вижда цветовете във връзка с останалите около тях.

– Мозъкът по естествен път се нагажда към сенките, за да възприема естествения цвят на обектите.

Квадратче „В“ е в сянка и тъй като като изображението прилича на шахматна дъска, мозъкът ни автоматично решава, че „В“ е бяло.


VESTI.bg

Отбелязано с:  

Коментирай